İzmir Makat Ağrısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Ağrısı Çeşitleri

İnsanları bezdiren makat ağrıları bunları oluşturan hastalık türlerine göre değişiklikler göstermektedir. Hastayı sorgularken ağrının tipi, ağrı süresi, ağrıya yandaş başka belirtilerin olup olmadığı, ağrıdan kurtulma yolları tek tek sorulmalıdır. Bunlar öğrenilirse hasta muayene edilmeden hekim hastalığı hakkında fikir sahibi olabilir. Muayene ve tedavisini ona göre planlayabilir. Hastalıklara göre ağrı çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz:

  1. Tromboze Hemoroid: Kronik kabızlık sonucu hastanın fazla ıkınmasıyla oluşur. Hastanın önceden hiçbir hemoroid yakınması da olmayabilir. Hemoroid memesi ıkınmaya bağlı dışarı çıkar. Anüs kasları tarafından sıkılarak boğulur. Bunda ağrı aniden başlar ve ilk 48 saat içinde dayanılmaz olur. Basur memesine basmak, tuvalete gitmek çok ağrılıdır. İlk 48 saati geçiren hastalarda ağrı şiddeti azalır. 7-10 gün içinde iyice azalır.
  2. Anal Hematom (Makatta Pıhtı Toplanması): Yine şiddetli ıkınma sonucu anüste basınç artar. Burada bulunan damarlar çatlar ve cilt altına kanama olur. Bu kanama bir süre durur ve akan kan hematom şeklinde cilt altında belirir. Hasta olay gününe kadar hiçbir yakınması yoktur. Tablo birden ortaya çıkar. Fındık veya ceviz büyüklüğünde bir mor şişlik olur. Ağrı çok şiddetlidir. Biran önce cerrahi olarak hematomun boşaltılması gerekir. Hematom boşaltılmazsa hasta 1 hafta civarında ağrıyı çeker. Ağrı kesicilerle kontrol edilemeyecek şiddette bir ağrı oluşur. Hematom boşaltılırsa ağrı dramatik olarak kaybolur.
  3. Anal Apse: anal bölgenin nemini ve yağlanmasını sağlayan salgı bezlerinin enfeksiyonu şeklinde başlar. Bu salgı bezlerinin enfeksiyonu şeklinde başlar. Bu salgı bezlerinin kanalları tıkanınca salgı bez içinde birikir ve bu salgı daha sonra apseleşerek ağrı yapmaya başlar. Ağrı enfeksiyon döneminde azdır. Şiddeti gittikçe artmaya başlar. Apse oluşup şiştikten sonra artık dayanılmaz bir hal alır. Bu dönemde cerrahi drenaj yapılmalıdır. Apse drene edilirse ağrı kaybolur. Apseli hastada ağrı birden kaybolursa apse kendiliğinden bir yere açılmıştır. Bunun arkasından fistüllerin gelmesini beklemek gerekir.
  4. Anal Fissür (Makat Çatlağı): Kabızlık sonucu anüsün arka duvar iç derisinde yırtık oluşur. Bunlarda ağrı dışkılama sırasında ve sonrasındadır. Cam kesiği gibi bir ağrıdır, yanma ile birliktedir. Hastalığın şiddetine göre 30 dakikadan 3-4 saati bulan ağrılar olabilir. Oturma banyoları, nitrogliserinli merhemler verilir. Kabızlık ortadan kaldırılmaya çalışılır. Ağrının geçmesi ayları bulabilir. Botox enjeksiyonlarının yararı fazladır.

           Bunun dışında kondilomlarda, anüs kanserlerinde oluşan ağrı çok şiddetli olmaz. Kondilomlarda siğiller elektro koter veya radyo frekansla tek tek yakılır. Bunlarda asıl belirti kaşıntıdır. Ağrı, kaşıma sırasında oluşan enfeksiyon nedeniyle olur. Kanserlerde ise gerekli cerrahi tedavi yapılır. Operasyon yapılamayan vakalarda ise ağrı tedavisi uygulanır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi