İzmir Makat Ağrısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Ağrısı Engelleme Yöntemleri

Makat ağrılarını engellemek için bu ağrıya neden olan hastalığı tanımak, bu hastalığın tedavisini olmak, sonrada nüks etmesini önlemek için gerekli tedbirleri almak gerekir. Çünkü makat ağrısı buradaki bir hastalığın habercisidir. Yapılacak en büyük yanlış bir ağrı kesiciyle ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Çoğu makat ağrıları ağrı kesicilerle kolaylıkla ortadan kalkmazlar. Makat ağrılarını yapan nedenler %100’e yakın bir oranda makat muayenesi ile teşhis edilebilir. Teşhis konulduktan sonra ağrıyı ortadan kaldırmak kolaydır. Çünkü hastalık tedavi edilirse ağrı kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Anal Fissür: Şiddetli ağrı ve yanma nedenidir. Anüs arka duvarında bir yırtık vardır. Buradan feçesin geçmesi sırasında ve sonrasında şiddetli ağrı ve yanma olur. Fissür tedavisinde amaç spazmın ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için botox enjeksiyonu yapılır. 100 Ü botox iç kasın çevresine uygulanır. Fissür ağrısını engellemek için hastaya oturma banyoları önerilir. Kabızlık ortadan kaldırılmalıdır. Bu amaçla posa bırakan diyet önerilir. Hastalar sebze yemeklerine ağırlık vermelidir. Meyveyi bol tüketmelidir. Günlük aldıkları su miktarı 3 litreyi aşmalıdır. Baharatlı gıdalardan özellikle acı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Tromboze hemoroid vakalarında trombüsün ilk 48 saat içinde çıkarılması ağrıyı ortadan kaldırır. Bu olmazsa hastaya yine oturma banyoları önerilir. İçerisinde anestejik madde içeren merhemler verilir. Hastanın kabız kalması önlenir.

Anal hematomda da yine tromboze hemoroiddeki tedbirler alınır. Fakat bunlarda yapılacak erken bir cerrahi işlem sorunu ortadan kaldıracaktır. Önlemek amacıyla hastaların kabız kalmaları ve ıkınmaları önlenmelidir.

Anal apselerde şiddeti gittikçe artan bir ağrı vardır. Bunda da erken cerrahi drenaj esastır. Bu yapılmazsa vücut kendisi bu apseyi drene eder. Fakat bunun arkasından fistüller oluşur. Bunların tedavisi zor ve uzun zaman alır. Bunlarda oturma banyoları yapılmamalıdır.

Makat ağrısını önlemek için bu hastalıkları geçirmiş kişilerin önlem olarak alması gereken tedbirler vardır. Hastalar kendilerinde herhangi bir belirti olmasa bile günde en az 1 kez oturma banyolarını tekrarlamalıdır. Oturma banyoları makat çevresindeki kasların spazmını çözen, onları gevşeten bir uygulamadır. Özellikle ilaç kullanımının ve tedavi olanaklarının kısıtlı olduğu hamilelerde, süt veren annelerde, ileri derecede yaşlı hastalarda koruyucu amaçla sık başvurulan bir çözüm olmalıdır.

Hastalar kendilerine bir tuvalet alışkanlığı yaratmalıdır. Bunlarda en iyi çözüm sabah saatlerinde tuvalete gitmektir. Tuvalette uzun zaman geçirilmemelidir. Fakat ıkınmamalıdır. Varsa tuvalet yapılmalı ve çıkılmalıdır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi