İzmir Makat Ağrısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Ağrısı Nasıl Geçer ?

Anüs bölgesi hastalıklarında ağrı, kaşıntı kanama gibi yakınmalar en başta görülen belirtilerdir. Bunların içinde ağrı hastayı çok fazla rahatsız ettiği için öncelikle ciddiye alınır. Bir çok hastalığın belirtisi olan ağrılarda mutlaka buna sebep olan hastalığın araştırılması gerekir. Makat ağrısına şu hastalıklar neden olmaktadır:

  1. Anal hematom (makatda pıhtı toplanması): Makat ağrılarının en önemli nedenidir. Oluşumunda en büyük neden anal bölgedeki artmış olan basınçtır. Buna da yol açan kronik kabızlıktır. Kabız insanların en sık yaptığı hatalardan biri tuvalette uzun süre kalarak sürekli ıkınmaktır. Ikınma anüs bölgesinde yer alan damarların patlayarak cilt altına kan sızmasına yol açar. Bu kanama bir süre sonra pıhtılaşarak anal hematom oluşturur. Anal bölgede mor bir şişlik ve şiddetli bir ağrı vardır. Ağrıdan kurtulmanın yolu bu hematomun cerrahi olarak boşaltılmasıdır. Oldukça basit bir yöntemle lokal anestezi altında 1 cm’lik bir kesi yapılır ve pıhtı boşaltılır. Hematom çıkınca hasta rahatlar. Bu işlemden sonra hastaya oturma banyoları verilir. Kabızlığı ortadan kaldırıcı önerilerde bulunulur.
  2. Tromboze hemoroid ( basur memesinin boğulması): Hemoroid toplumda en çok görülen anal bölge hastalığıdır. Yine kronik kabızlık ve buna bağlı ıkınma ile alakalıdır. Hemoroidde ağrı pek olmaz veya hastayı rahatsız etmez. Fakat 3.ve 4.derece hemoroidlerde ortaya çıkan meme dışkılama sırasında makat kasları arasında sıkışabilir. Bunun sonucu kan dolaşımı bozularak boğulur. Bu durumda hasta çok şiddetli ağrı hisseder. Çok acil vakalarda yapılacak cerrahi girişim hastanın ağrısını dindirir. Bu yapılmazsa hastaya oturma banyoları ve ağrı kesiciler verilir. En kısa zamanda tedavi olması önerilir.
  3. Anal fissür ( makat çatlağı): Bununda nedeni kronik kabızlık veya tam tersi ishal ataklarıdır. Anüs arka duvarında diklemesine bir çatlak oluşur. Burası iyileşmesi zor bir bölge olduğundan oluşan yırtıklar kronikleşmektedir. Dışkılama sırasında dışkının çatlağa temas etmesi nedeniyle hasta ağrı ve yanma duyar. Bu duyum sanki cam ile çiziyormuş diye tanımlanır. Akut vakalar her yaşta görülebilir. Genellikle 2-3 hafta içinde düzelir. Bu süre zarfında oturma banyoları, anestejik madde içeren merhemler kullanılabilir. Fakat en önemlisi kabızlığın ortadan kaldırılmasıdır. Bu dönemde nitrogliserin içeren rektoderm adlı merhemlerde verilebilir. Olay 3 haftayı geçerse olay kronikleşmiştir. Bunun tedavisinde amaç anüsteki spazmı ortadan kaldırmaktır. Bu amaçla botox tedavisi yapılabilir. Ofis tedavilerinin yarar sağlamadığı vakalarda LİS ameliyatı yapılır.
  4. Anal apse: Makatda ağrıya neden olan diğer bir sunumdur. Ağrı gittikçe artar. Erken cerrahi drenaj esastır. Apse drene edildiği anda ağrı dramatik olarak kaybolur. Tedavi edilmeyen apselerin en büyük komplikasyonu anal fistüllerdir. Fistül geliştikten sonra tedavisi zordur.

Makat ağrılarında ağrıyı hafifletmek veya ortadan kaldırmak için öncelikle ağrı nedeni bulunmalıdır. Bu süreçte hastalara oturma banyoları önerilir. Oturma banyoları doğal bir ağrı kesicidir. Özellikle ilaç kullanması sakıncalı hamilelerde çok yararlıdır. Hastaların biran önce bir proktoloğa gidip gerekli tedaviyi olması gerekir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi