İzmir Makat Ağrısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Ağrısı Neden Olur ?

Makat ağrısına neden olan çok çeşitli hastalıklar vardır.

  1. Makat Çatlağı (Anal Fissür): Kronik kabızlık sonucu oluşan bir durumdur. Dışkılama sırasında ve sonrasında gelişen bazen saatlerce süren bir ağrı, yanma olur. Bu ağrı cam keser gibi çok şiddetlidir. Çatlaklar anüs arka duvarında görülür. Hamilelerde de sıktır. Kabızlıktan kaçınmak, sebze ve meyvelerin bol miktarda tüketilmesi tedaviye yardımcıdır. Tedavi olarak oturma banyoları, nitrogliserinli kremler, diltiazem tedavisi ve botox kullanılabilir. Sonuç alınamayan vakalarda LİS ameliyatı yapılır.
  2. Hemoroid (Basur): Hemoroidler de ana belirti kanamadır. Fakat hemoroidinviçinde kanın pıhtılaşması ile gelişen tromboze hemoroid vakalarında ağrı şiddetlidir. İlk 48 saat içinde pıhtının boşaltılması ile ağrı ortadan kalkar.
  3. Proktalgia Fugax: Nedeni bilinmemektedir. Anüste kramp tarzında azami 20 dakika süren bir ağrı oluşur. Bu ağrı 20 dakikadan daha uzun olursa levator ani sendromundan bahsedilir. Ağrı belirgin bir uyaran olmadan oluşur. Ataklar yılda 5-6 kez olur. Ataklar arasında ağrı yoktur. Ağrı gece uykudan uyandırabilir. Ağrı
  4. sırasında erkeklerde sertleşme (ereksiyon) olabilir. Ağrı cinsel temas sırasında da olabilir.
  5. Makat Apsesi: Anüsün kayganlığını sağlayan bezlerin iltihaplanması sonucu oluşur. Salgı yapan kanalların tıkanması sonucu geride biriken sıvı apseleşir. Çok şiddetli ağrısı vardır. Oturmak, dışkılamak çok ağrılıdır. Apsenin en kısa zamanda cerrahi olarak drene edilmesi gerekir. Drene edilmeyen vakalarda apse en kolay yerden açılarak fistüllerin oluşmasına yol açar.
  6. Anismus: Anüs bölgesindeki kasların uygun çalışmaması durumudur. Normalde dışkılama sırasında dışkı ve gazı tutan kasların gevşemesi gerekir. Anismus da zorlu dışkılama olur. Dışkının anüsten dışarı çıkarılması çok zorlaşmıştır. Tedavi de botox enjeksiyonlarının yararı çoktur.
  7. Makat Siğili: HPV virüsünün yaptığı bir enfeksiyondur. Makat ve genital bölgede kondilomlarla karakterizedir. Ana belirtisi kaşıntı ve gözle görülen siğillerdir. Zaman zaman ağrılara da neden olabilir. Tedavide siğiller elektrokoter veya radyo frekansla tek tek yakılır.
  8. Makat Yolu İle Cinsel Temas (Anal Seks): Zorlama sonucu anal bölgede fissürler oluşur. Bu fissürler atipik yerlerde olabilir. İlişki sırasında veya sonrasında şiddetli ağrıya neden olurlar. Bu vakalarda ilişkiyi kesmek gerekir.
  9. Anal Hematom: Anüs bölgesindeki damarların zorlu bir dışkılama veya kronik kabızlık sonucu yırtılarak cilt altına kanaması ile ortaya çıkar. Oluşan hematom cerrahi olarak boşaltılırsa ağrı geçer.

Bunun dışında makat kanserleri, fistüller, proktit (rektum iltihabı), crohn hastalığı, ülseratif colit, herpes enfeksiyonu, taşlaşmış dışkı ağrıya neden olabilir.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi