İzmir Makat Ağrısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Ağrısı Nedir ?

Makat ağrısı dışkılama sonrası gelişen kişiye göre değişmek üzere bazen saatlerce süren bıçak saplanır veya cam keser gibi olabilen bir ağrı çeşididir. Kişiyi canından bezdirir. Makat ağrısına neden olan hastalıklara göre şiddeti ve tipi değişkenlik gösterebilir.

  1. Basur (hemoroid): Makat ağrısının sık rastlanan nedenlerinden biridir. Genellikle hafif ağrı ve kaşıntıya neden olur. Fakat tromboze hemoroid dediğimiz içinde pıhtı oluşmuş vakalarda ağrı şiddetlidir. Uzun süreli ishal veya kabızlık, tuvalette uzun süre oturmak, hamilelik, uzun süre hareketsiz şekilde oturmak, ağır kaldırmak trombüs olasılığını arttırmaktadır.
  2. Makat çatlakları (fissür): Makat bölgesinde ki en keskin ağrıyı yapan patolojidir. Makat bölgesinde oluşan yırtık ve çatlaklar bıçakla kesilmiş gibi keskin bir ağrıya neden olur. Bu ağrı ve yanma kişiden kişiye değişmek üzere dakikalarca ve hatta saatlerce sürebilir. Sonra şiddeti azalır. Büyük tuvaleti yapmak çatlak zemininin tahrişine ve ağrının yeniden oluşmasına yol açar. Kabızlık veya ishal, fazla ıkınmak, hamilelik veya yeni doğum yapmış olmak, çeşitli iltihabi bağırsak hastalıkları (crohn gibi) fissür oluşumuna neden olabilir.
  3. Anal apseler: Anüsün kayganlığını sağlayan bezlerde oluşan bir enfeksiyon sonucu gelişirler. Bu bezlerin salgı kanalları tıkanırsa geride biriken sıvıdaki enfeksiyon daha sonra apseleşir. Anüsde oluşabilen içi iltihap dolu apseler şiddetli makat ağrısına neden olur. Ağrı gün geçtikçe şiddetlenir. Apse kendiliğinden boşalmadıkça veya drene edilmedikçe ağrı geçmez. Eğer bu apseler kendiliğinden boşalırsa fistül denilen iltihaplı kanallara neden olurlar. Bu durum bağışıklık sistemi bozuk kişilerde daha çok görülür.
  4. Adele spazmları: Anüs civarındaki kasların kasılması sonucu oluşan bir durumdur. Proctalgia fugax denilen bu durumda anüs civarındaki kaslar çok kısa süreli şiddetli kasılmalar nedeniyle makat ağrısına neden olurlar. Levator ani sendromu denilen başka bir durumda ise yukarıdaki kas grupları daha uzun süreli olarak kasılırlar. Ağrı künt bir ağrıdır ve derinde hissedilir. Ağrı oturmakla şiddetlenir. Ağrı aralıklı olarak yenileyebilir.

Bunların dışında crohn hastalığı gibi iltihabi bağırsak hastalıklarında zaman zaman oluşan enfeksiyonlara bağlı ağrılar duyulabilir. Ayrıca bu bölgenin mantar enfeksiyonları, idrar yolu veya prostat iltihapları ağrı oluşturabilir. Bel, kalça veya kuyruk sokumu kemiklerindeki romatizmal hastalıklar, bu bölgenin travmaları, bu kemiklerin tümöral hastalıkları yine çeşitli derecelerde ağrılara neden olurlar.

Ağrı tedavisinde neden olan etkenin tedavisi gerekir. Öncelikle kabızlık ortadan kaldırılmalıdır. Kabızlık hemoroid ve fissür ağrılarının en büyük nedenidir. Kabızlıktan kurtulmak için kişi bol lifli beslenmeli, günde en az 3 litre su içmelidir. Hasta tuvalet ihtiyacını bekletmemelidir. Nemli tuvalet kâğıdı kullanmalıdır. Apseli vakalarda vakit kaybetmeden cerrahi drenaj yapılmalıdır. Tromboze hemoroid vakalarında lokal anestezi ile yapılacak bir trombektomi ağrının düzelmesini sağlayacaktır. Adele spazmına bağlı ağrılarda botox tedavisi yararlı olmaktadır.

 

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi