İzmir Makat Ağrısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Ağrısı Tedavi Yöntemleri

Makat hastalıklarının oluşumunda en belli başlı faktör kronik kabızlıktır. Makat ağrısı çok rahatsızlık verici bir durumdur ama çoğu zaman basit bir sorundan kaynaklanmaktadır. İlk yapılacak işlem kabızlığın ortadan kaldırılması olmalıdır.

Makat ağrısına yol açan nedenlerin tedavileri şu şekilde olmaktadır: Öncelikle kabızlık ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için bol posa bırakan lifli sebze ve meyve alınmalıdır. Günlük 3 öğünün bir öğününde mutlaka sebze yemeklerine ağırlık verilmelidir. Hasta günde en az 3 litre su içmelidir. Bu önlemlerle kabızlık çözülmezse laksatif ilaç kullanılabilir. Hastalar tuvalet ihtiyacını bekletmemelidir. Bekledikçe dışkının su içeriği azalmakta ve katılaşmaktadır. Katı dışkıyı çıkarmak için hasta daha fazla ıkınmak zorunda kalmaktadır. Lifli beslenebilmek için tahıl, meyve ve sebze bol tüketilmelidir. Taharetlenirken nemli tuvalet kâğıtları kullanılmalıdır. Silerek değil anüse ufak dokunuşlar yaparak temizlik yapılmalıdır.

Tromboze hemoroidler de ilk 48 saat içinde trombüs cerrahi olarak çıkarılırsa hasta rahatlar. 48 saatin üzerinde zaman geçmişse ağrı gitgide azalır. Bu sırada hastalar 10 dakikayı geçmeyecek şekilde ılık suda oturma banyoları yapmalıdır. Suyun cildi yakmayacak düzeyde sıcak olmasına dikkat edilmelidir.

Anal fissürlerde de oturma banyoları etkilidir. Nitrogliserinli merhemlerin yararı olur. Fakat bunlar baş ağrısı, tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Dikkatli olmalıdır. Kronik düzelmeyen vakalarda spazmı ortadan kaldırmak için botox enjeksiyonları yapılır. 100 Ü botox internal sfinkter içine uygulanır. Spazm ortadan kalkınca ağrı azalır. Fissür iyileşme sürecine girer. Buna rağmen düzelmeyen vakalarda LİS ameliyatı yapılır.

Anal apselerde ağrıyı ortadan kaldırmanın tek yolu cerrahi drenajdır. Drenaj ne kadar erken yapılırsa o kadar iyidir. Çünkü uzun süre kalan apseler kendiliğinden açılırsa fistüllere neden olmaktadır. Fistüller oluşursa tedavileri zor ve nüks oranları fazladır.

Anismusta makat kaslarının düzensiz çalışmasına bağlı ağrı vardır. Ağrı günün herhangi bir saatinde, sıklıkla dışkılamadan sonra oluşur. Anüste gözle herhangi bir patolojiye rastlanmaz. Kısa süren kasılmalarda herhangi bir tedavi mümkün değildir. 20 dakikayı geçen kasılmalarda levator ani sendromundan bahsedilir. Bunlarda da sıcak suda oturma banyoları yararlıdır. Oturma banyosu sırasında anüs kaslarına masaj yapılır. Hastaya ağrı kesici ilaçlar verilir. Bunlarda en iyi çözüm botox enjeksiyonlarıdır. Botox tedavisi ile sinerji tekrar sağlanmaktadır. Elektrogalvanik stimülasyon verilebilir.

Anal hematomda aniden ortaya çıkar. Şiddetli bir ağrı vardır. Basınca bağlı anüs çevresindeki damarlarda yırtılma ve kanama olmuştur. Bunlarda da tedavi biran önce oluşmuş olan hematomun cerrahi olarak boşaltılmasıdır. Hematom boşaltılınca hasta çok rahatlar.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi