İzmir Makat Ağrısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Ağrısı

Nedenleri, ağrının derecesi çok değişken olan bir durumdur. Çok çeşitli nedenler buna yol açabilir. Ağrının çok çeşitli tipleri vardır. Dışkılama sonrasında gelişen ve bazen saatlerce süren bıçak saplanır veya cam kesiği tarzında bir ağrının varlığında makad çatlağı, makad siğili veya tromboze hemoroid akla gelmelidir. Hasta eğer ağrı beni uykudan uyandırdı derse ve oturamaz ve huzursuzsa makad apsesi akla gelmelidir. Şiddetli ve kramp tarzında ağrıların nedeni anismus olabilir. Sürekli bir makad ağrısında da nörolojik bir bozukluk akla gelmelidir.

Makad çatlağı (kronik fissür anal) en sık rastlanan makad ağrısı nedenidir. Genellikle anüsün arka tarafında bir yırtık şeklindedir. Özellikle dışkılama sırasında veya dışkılamadan sonra yırtılır gibi, cam kesiği gibi bir ağrı duyulur. Hasta tuvalete gitmeye korkar. Hamilelerde sıktır. Genellikle kronik kabızlık çekenlerde görülür. Kabızlıktan kaçınmak hastalığın iyileşmesini kolaylaştırır. Hastaların posa bırakan gıdalarla beslenmesi, günde ortalama 3 litre su içmeleri ağrının azalmasını sağlayabilir. Tedavide 10 dakikalık günde en az 2 kez ılık suda yapılacak oturma banyoları, gliseril trinitrat kremi ve botulinum toxini (botox tedavisi) %80-90 arasında yakınmaların azalmasına yol açacaktır. Bu tür tedavilerle düzelmeyen vakalarda LİS ameliyatı denilen operasyon yapılabilir.

Hemoroidler genelde pek ağrı yapmaz. Fakat tromboze hemoroid denen hemoroidin içinde kanın pıhtılaşması ile karekterize klinik durumda şiddetli ağrı söz konusudur. Aynı durum anal hematom denilen tabloda da görülebilir. 48 saat içinde bu pıhtının cerrahi olarak boşaltılması ağrının ortadan kalkmasını sağlar.

Proktalgia fugax nedeni bilinmeyen makad kanalında, derinde kramp tarzı ağrılarla karekterize bir hastalıktır. Ağrı dakikalarca veya bazen yarım saate varan süre sürebilir. Kadınlarda daha sıktır. Ağrı günün herhangi bir saatinde olabilir. Gece olursa kişiyi uykudan uyandırabilir. Bazen de ağrı cinsel temas sırasında oluşabilir. Tedavisi psikiyatrik bir takım ilaçlar kullanılır.

Makad ağrısının nedeninin saptanmasında çeşitli tetkikler yapılabilir. Bunların başında endoskopik tetkikler gelir. Böylelikle ağrı nedeni olabilecek makad kanseri, proktit veya iltihabi barsak hastalıkları saptanabilir. Bunun dışında defekografi anorektal manometri, endorektal ultrason (ERUS) yapılabilir. Bunlarla rektosel, makad sarkması, anismus vs. teşhis edilebilir.

Akut makad ağrısı olduğunda bu bölgeye masaj yararlı olabilir. Makad kenarına, kadınlar vajina arkasına, erkekler penis köküne doğru özellikle suyla dolu banyo küveti içinde masaj yaparlarsa kas spazmını çözerek ağrının azalmasını sağlayabilirler.

Bu durumda oturma banyoları da yararlıdır. Günde 5-6 kez 20-40° sıcaklıktaki suyun içine ortalama 10 dakika oturmak ağrıların azalmasını sağlayabilir. Yaz aylarında denize ve havuza girmekte yarar sağlayabilir.

Ağrı atakları sırasında ağrı kesiciler yarar sağlar. Parasetamol grubu, Naproksen türü enjektabl ilaçlar ağrıyı hafifletebilir. Bu sırada Diazepam adlı sakinleştirici ilacında faydası olur. Masaj sırasında (%0.2 – 0.4’lük) nitrogliserinli kremler kullanılırsa kaslardaki gevşeme daha çabuk ve iyi oluşur. Ağrı kısa sürede geçer. Fakat bunlar baş ağrısı yapabilir.

Anismus dahil bazı vakalarda bu bölgeye yapılacak 100Ü botox tedavisi kaslarda gevşeme oluşturarak ağrının azalmasına sebep olabilir. Bu amaçla sonuç alınamayan vakalarda pudendal sinir bloğu denenebilir.

Makad ağrısı olan hastalar mutlaka bir proktoloğa muayene olmalıdır. Muayene sonucu neden bulunursa hemen onun tedavisi yapılır. En büyük neden olan anal fissürlerde ofis tedavisi olarak botox önerilir. %90-95 sonuç alınmaktadır. Tromboze hemoroid veya anal hematomu olan hastalarda bir an önce bu hematomun boşaltılması, trombüsün çıkarılması gerekir. Keza makad apsesi olan vakalarda bir an önce drenaj yapılmalıdır. Bunun dışında iltihabi barsak hastalığı olan bireylerde gerekli tıbbi tedavi verilmelidir.

En tehlikeli olay hastanın kulaktan dolma bilgilerle kendi kendini tedavi etmeyi denemesidir. Bu şekilde kıymetli olan erken teşhis gecikmekte ve tedavi zorlaşmaktadır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi