İzmir Makat Ağrısı Tedavisi


  Tel : 0232 504 00 00

Makat Ağrısından Tamamen Nasıl Kurtulunur ?

Makat ağrısı makat hastalıklarının en erken belirtilerinden biridir. Basit bir ağrı kesici ile ağrıyı gidermeye kalkışmak yerine ağrının kaynağını bulmak önemlidir. Teşhis konulduktan sonra nedene yönelik yöntemlerle ağrıyı giderme yoluna gidilmelidir. Makat ağrısına neden olan hastalıklar yapılacak bir proktolojik muayene ile %100 teşhis edilir. Gözle bakılarak, elle tuşe yapılarak ve anoskop ile muayene edilerek doğru tanıya varılır.

Makatta ağrı yapan hastalıkların başında anal fissürler gelir. Dışkılama sonucu şiddetli yanma ve ağrı oluşur. Tromboze hemoroidde de ağrı oluşur. Hemoroid memesi içinde pıhtı oluşmuştur. Bu pıhtı şiddetli ağrıya neden olur. Buna benzer bir ağrıda anal hematomda görülür. Cilt altına kanama olmuş ve bu kan cilt altında pıhtılaşmıştır. Bir diğer ağrı kaynağı anal apselerdir. Bununda dayanılması zor bir ağrısı vardır. Anal fistül kondilom ve makat kanserinden çok fazla ağrı olmaz. Bunlarda fistüllerde akıntılar, kondilomlarda kitle ve kaşıntılar, makat kanserinde sert, ağrısız şişlik ön plandadır. Bir diğer ağrı yapan patoloji kıl dönmesi apseleridir.

Bu hastalıkların hepsinde gözle, elle ve anoskopik muayene ile teşhis konabilir. Çok büyük bir kısmında laboratuvar veya radyolojik tetkik gerekmez. Bu kadar kolay teşhis varken hekime gitmemek ağrıyı çekmek, hastalığın ilerlemesine neden olmak hastanın kendine eziyetidir. Muayeneler için proktoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Teşhisten sonra ağrıyı gidermek için çeşitli yöntemlere başvurulur.

  1. Oturma banyosu: Ağrının en önemli nedeni anüs çevresinde bulunan ve sfinkter denen adelelerin kasılması, spazmıdır. Sıcak su banyoları anüs kaslarındaki spazmı çözer. Ağrıyı ortadan kaldırmada iyi bir yöntemdir. Özellikle ilaç kullanımının ve tedavi olanaklarının kısıtlı olduğu hamilelerde, süt veren annelerde ileri derecede yaşlı olanlarda, tedaviyi kaldıramayacak hastalarda sık başvurulan bir çözümdür. Oturma banyolarının suyu çok sıcak olmamalıdır. Tercihen 40-45 derece civarında olmak ve 10 dakikayı geçmemelidir. Günde 2 kez yapılması yeterlidir. Anal fissürlerde bu oturma banyosunun sayısı arttırılabilir. Oturma banyoları anal apselerde yapılmamalıdır. İltihabı arttırır. Apsenin çoğalmasına yol açar. Kondilomlarda da nemli bir ortam oluşturarak hastalığın çoğalmasına yol açabilir. Fakat hemoroid ve fissürlerde yararlıdır.

İlaç tedavisi olarak ağrı kesici, ödem çözücü pomadlar kullanılabilir. Ağrı kesiciler anal veya enjektable olarak da kullanılabilir. Bu arada damar dolaşımını etkileyen falvonoid grubu ilaçlar verilebilir. Anal fissürlerde akut vakalarda spazm çözücü nitrogliserin içeren pomadlar kullanılabilir. Fakat bunların baş ağrısı, tansiyon düşürücü yan etkileri olduğu unutulmamalıdır.

 

Bu arada hastanın kabızlığını ortadan kaldırmak için posa bırakan diyet verilmeli, günde en az 3 litre su içmesi önerilmelidir. Hastalığın teşhisinden sonra çeşitli ofis tedavileri (lazer, lastik bantla boğma) yapılabilir. Apse boşaltılır. Anal hematom boşaltılır. Fissürde botox yapılır.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Yol Tarifi